Avrupa Komisyonu’ndan Öğrenciler için Sağlıklı Dijital Yaşam Projemize Ödül

Avrupa Komisyonu, 2025 yılına kadar Avrupa Eğitim Alanının oluşturulmasına ilişkin sürecin bir parçası olarak, Erasmus+ Programı çerçevesinde uygulanan; öne çıkan, fark yaratan öğretim uygulamalarını sergilemek, bu anlamda istisnai katkılar sağlayan eğitimcilerin ve kurumlarının çalışmalarının tanınırlığını sağlamak ve bu çalışmaları teşvik etmek için Avrupa Yenilikçi Öğretim Ödülü (EITA) verilmesi uygulamasını başlatmıştır.

Yıllık olarak verilecek ödüllere ilişkin bu yılki tema uzaktan, karma/harmanlanmış, hibrit öğrenmedir. Bu terimlerden kasıt; okul içi ve uzaktan öğrenme ortamlarının, farklı öğrenme araçlarının ve farklı öğrenme stratejilerinin bir arada kullanılmasıdır. Uzaktan, karma/harmanlanmış, hibrit öğrenme konusunda, Avrupa işbirliği yoluyla, yenilikçi uygulamalar geliştiren ve bu konuda çaba gösteren eğitimciler ve kurumları ödülün hedef kitlesi olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda Erasmus+ Projeleri aracılığıyla, farklı ülkelerde ve bağlamlarda başkaları için ilham kaynağı olabilecek, öğretme ve öğrenmeye yönelik yenilikçi, daha önce az bilinen veya daha az uygulanan yaklaşımlar geliştiren- uygulayan eğitimcilerin ve kurumlarının ödüllendirilmesi planlanmıştır.

Fakültemiz koordinatörlüğünde Prof. Dr. Hakan AYDIN tarafından yürütülen “Healthy Digital Life for Pupils” [2018-1-TR01-KA201-058610] başlıklı Proje, Türkiye Ulusal Ajansı’nın önerisiyle Avrupa Komisyonu tarafından 2021 Avrupa Yenilikçi Öğretim Ödülü’ne layık görülmüştür.