I. Uluslararası Medya ve İslamofobi Sempozyumu Gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, Erciyes Üniversitesi ve Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı tarafından düzenlenen “I. Uluslararası Medya ve İslamofobi Sempozyumu” Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımları ile gerçekleştirildi.

Ankara ATO Congresium’da “Yalan Haber, Nefret Söylemi ve Kültürel Irkçılık Kıskacında İslam” temasıyla gerçekleştirilen I. Uluslararası Medya ve İslamofobi Sempozyumu’na Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çalış, Üniversitemiz Medya ve Din Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Aydın, akademisyenler ile davetliler katıldı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Ebubekir Şahin, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un açılış konuşmalarının ardından sempozyumda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’da davetlilere hitap etti.

Hitaplarının ardından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çalış’ın da aralarında yer aldığı sempozyum yürütme kurulu üyeleri ile fotoğraf çektirdi.

İslamofobi ile Mücadelenin Kurumsallaşması”, “Algılanan İslamofobi”, “Medya ve İslamofobi”, “Nefret Söylemi ve İslamofobi”, “Yalan haber ve İslamofobi”, “Kültürel Irkçılık ve İslamofobi” konularında akademik sunumlar ile 2 gün süren sempozyumda, konuyla ilgili akademik üretimlerin ve tartışmaların, sorunsalın en kritik bileşenlerinden biri olan medyaya odaklanmasına stratejik bir bağlam oluşturarak bu konudaki politikalara etki edebilecek nitelikte akademik bilgi üretimi yoluyla İslamofobi ile mücadele çabalarına katkı sunmak amaçlanmıştır.