Home »

 
 

Kampüs TV

 

Kampüs TV

Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi bünyesinde kurulan Kampus Televizyonu teknik alt yapının tamamlanmasının ardından 2002 yılı içinde UHF 45. kanaldan yerel bazda test yayınlarına başlamıştır. Üniversitemizin 2002-2003 eğitim-öğretim yılı açılış törenini canlı yayınlayarak normal yayınına başlayan Kampus Televizyonu, 09:00-23.00 saatleri arasında günlük on dört saat kesintisiz yayınlarını sürdürmektedir. Eğitim amacıyla kurulmuş bir uygulama birimi olan Üniversite Televizyonu’nun yayın politikasının temelinde “uygulamalı eğitim” anlayışı yatmaktadır. Bu anlayış çerçevesinde gerek yapım gerekse yayın aşamalarında öğrencilere teorik bilginin yanı sıra, uygulamalı televizyonculuk eğitimi verilmektedir. Televizyonun teknik alt yapısı yayıncılık faaliyetlerine ek olarak, öğrencilerin alanla ilgili proje çalışmaları içinde önemli bir imkân niteliğindedir. Bunun yanı sıra yerel bir kamu televizyonu olmanın verdiği sorumluluk çerçevesinde bölge halkının sosyo-kültürel açıdan gelişmesine katkıda bulunulmaktadır. Bu amaçla yapılan eğitim, sağlık, kültür, sanat ve müzik programları bu ihtiyacı karşılamaya yöneliktir. Ayrıca, Üniversite bünyesinde gerçekleştirilen tüm etkinlikler bölge halkına linkler aracılığıyla canlı olarak aktarılmaktadır.

Kampus Televizyonu 500 Wattlık bir vericiyle yayınlarını Kayseri’nin tamamına ulaştırmaktadır. Tamamıyla öğrenciler tarafından yürütülebilen bir yapıya sahip olan Kampus Televizyonu, özellikle Radyo Sinema ve Televizyon Bölümü öğrencileri için profesyonel bir çalışma ortamı sunmaktadır. Televizyon stüdyosunda son teknolojik gelişmelerle sürekli yenilenen dijital kurgu üniteleri, görüntü, ses ve ışık sistemleri bulunmaktadır. Ayrıca üniversitemizin web sitesinde yer alan TV ikonuna tıklandığında dünyanın her yerinden izlenebilmektedir. Kampus TV Ana Haber Bülteni, şehir halkı ve sanayi dünyasıyla iç içe olan Üniversitemizin sosyal etkinliklerinin ve eğitsel faaliyetlerinin duyurulmasında önemli bir rol üstlenmiştir. Ayrıca Kayseri gündemine dair en doğru ve güncel haberlerin yer verildiği haber bülteninde, izleyicilere eğitim, sağlık ve halkın gündelik sorunlarına yanıt bulabilecekleri bir içerik sunulmaktadır. Dinamik kadrosuyla dikkat çeken Kampus TV Haber Merkezi, öğrencilerimiz için bir uygulama merkezi niteliğindedir ve onlara mesleki eğitimde önemli katkılar sağlamaktadır.

Teknik Olanaklar
8.5 m. tavan yüksekliğinde 12.5 m. genişliğinde iki adet uygulama ve yayın stüdyosu olan televizyonumuz ışık askı aparatlarıyla (Pantograf) profesyonel bir uygulama alanı sunmaktadır. Televizyon bünyesinde 1 adet DSR 400K DVCAM, 6 adet DSR250P DVCAM, 4 adet Mini HD kamera, 1 adet 7.5 m. uzunluğunda Jimm Jip, dış çekimlerde kullanılacak 8 adet 1000 Watt Desisti Freshnel seyyar ışık kaynağı, canlı yayınlarda kullanılacak mobil yayın sistem masası televizyon bünyemizde bulunmaktadır. Stüdyomuzda RGB LED teknolojisini kullanarak dekor uygulamaları profesyonelce yapılmaktadır. Stüdyoda ve dış yapımlardan gelen çekimler ağ bağlantısıyla kurgu havuzuna gönderilerek buradan da dijital kurgu ünitelerine gelmektedir. Bu programlar kurgu ünitelerinde bulunan son teknolojiyle donatılmış olan Dijital Kurgu bilgisayarlarıyla kurguları yapılarak yine ağdan ilgili birime gönderilmektedir. Dijital kurgu ünitelerinde, Edius, Pro, Avid, Adobe Premıer gibi programlar kullanılmaktadır. Yayın odasında ön izleme ve program çıkışları LCD monitörlerle takip edilmektedir. Yayın odasında görüntü mikseri ve ses mikseri bulunmaktadır. Yayın için gerekli bütün yayın otomasyon cihazları sistem odasında bulunmaktadır. Stüdyoda ve dış çekim alanlarında sıcak ve soğuk ışık uygulamalarıyla çekilen program ve projeler pek çok yarışmalarda ödül almıştır.

Canlı Yayın: http://tv.erciyes.edu.tr/kampustv.php